همخوان سرگرمی فال شخصیت شناسی

همخوان: سرگرمی فال شخصیت شناسی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری روایت یک نشست جنجالی

لیلا حاتمی از هزینه اعتراض در کشور عزیزمان ایران گفت و مانی حقیقی از طرح سوالات تکراری با مفاهیم سیاسی انتقاد کرد

روایت یک نشست جنجالی

روایت یک نشست جنجالی

عبارات مهم : ایران

لیلا حاتمی از هزینه اعتراض در کشور عزیزمان ایران گفت و مانی حقیقی از طرح سوالات تکراری با مفاهیم سیاسی انتقاد کرد

حضور نماینده کشور عزیزمان ایران در شصت و هشتمین جشنواره فیلم برلین با تصویر العمل هایی متفاوتی همراه بود. روزی که خبر رسید «خوک»؛ آخرین فیلم سینمایی مانی حقیقی بناست در جشنواره برلین به نمایش درآید به احتمال خیلی ها فکرش را هم نمی کردند حضور عوامل این فیلم تا این حد مورد توجه رسانه های داخلی و خارجی قرار بگیرد. البته که حقیقی در همان مسیری راه می رود و فیلم می سازد که در سال های اخیر به سینمای مورد علاقه اش تبدیل شده: «هجو و بازنمایی اغراق شده است ای از مصائب آدم هایی که بعضی هاشان متعلق به نا کجا آباد اند!».

در حالی که حضور لیلا حاتمی با فیلم «خوک» در جشنواره برلین تحت الشعاع اظهار نظر سیاسی او در نشست پرسش و پاسخ این فیلم قرار گرفت، روز گذشته او در گفت وگویی کوتاه راجع به خود فیلم هم صحبت کرد. حاتمی راجع به علت حضورش در «خوک» به یورونیوز گفته: «چیزی که در این فیلم دوست داشتم این بود که می توانستم در آن خودم و همکارانم و حرفه ام را مسخره کنم و دوست داشتم که به (صاحبان) دیگر حرفه ها بگویم که می شود این کار را کرد و آنقدرها مهم نیست، تمام ما این نقایص را داریم چراکه همه انسان هستیم و (داشتن) نقص عیب نیست.»

روایت یک نشست جنجالی

پیش از آخرین اظهار نظر، ولی مهمترین اتفاق برلیناله جهت کشور عزیزمان ایران به روز برگزاری نشست خبری «خوک» باز می گشت.

«خوک» چهارشنبه هفته گذشته به نمایش درآمد و نشست پرسش و پاسخ آن با حضور مانی حقیقی کارگردان، لیلا حاتمی، حسن معجونی، علی مصفا و دیگر بازیگران فیلم برگزار شد. بازتاب این نشست رسانه ای آنقدر زیاد بود که حضور سازندگان «خوک» روی فرش قرمز برلیناله در عصر روز چهارشنبه هم دیگر چندان به چشم نمی آمد.

توجه ها به نشست رسانه ای «خوک» هنگامی که زیاد شد که مردم اظهار کوتاه بازیگر آشنا شده است سینمای کشور عزیزمان ایران را در اینترنت دست به دست کردند. لیلا حاتمی در این نشست نسبت به برخورد با اعتراض های مردمی در کشور عزیزمان ایران تصویر العمل نشان داد.

حاتمی گفت: «می خواهم از این وقت استفاده کنم و خشم و اندوه عمیق خودم را از نحوه برخوردهای اخیر با معترضان در کشور عزیزمان ایران اعلام کنم. تظاهرات در کشورم به بهای جان معترضان تمام می شود.» او البته بعد از این بیانات چند ثانیه ای این را هم گفت که جهت نخستین بار است دارد راجع به پرسشها سیاسی اظهار نظر می کند.

لیلا حاتمی از هزینه اعتراض در کشور عزیزمان ایران گفت و مانی حقیقی از طرح سوالات تکراری با مفاهیم سیاسی انتقاد کرد

این البته تمام ماجرا نبود. بیانات رک و بی پرده کارگردان «خوک» هم آنقدر مهم بود که مورد نیاز باشد چند بار و چند بار آنها را از نظر گذراند. مانی حقیقی کارگردان فیلم «خوک» در نشست پرسش و پاسخ این فیلم در جشنواره برلین با انتقاد از طرح مداوم پرسش های سیاسی از سینماگران ایرانی گفت در کشور عزیزمان ایران سانسور وجود دارد، ولی فیلمسازان ایرانی با آن کنار می آیند. او خواست که به فیلم های ایرانی به چشم فیلم و اثر هنری نگاه شود، نه یک جور راهنمای گردشگری که قربانی بودن ایرانی ها را نشان دهد.

حقیقی راجع به پرسش های سیاسی گفت: «نمی توانم به شما بگویم که چقدر آزار دهنده است که مدام از ما پرسش سیاسی پرسیده می شود. همه شما آزادید که پرسش سیاسی بپرسید و هیچکس نمی گوید که نپرسید. ولی ما یک اثر هنری ساخته ایم که می تواند خوب یا بد باشد. دوست دارم راجع به این صحبت کنم که چطور کارمان را انجام داده ایم و معنایش جهت شما چیست؟»

او با بیان این که «بیایید فراموش نکنیم که هنر قرار است نوعی زبان جهانی باشد و بر مرزهایی که ما را از هم جدا می کند، غلبه کند» ادامه داد « هر مصاحبه ای که می کنم، در این مورد است که اصلاح طلب ها راجع به شما چه فکر می کنند، تندروها راجع به شما چه فکر می کنند؟ کارتان سانسور شده؟ سانسور نشده؟ چطور با سانسور کنار می آیید؟ بسیار خب! چند بار باید این را بشنوید؟ بله در کشور عزیزمان ایران سانسور هست. بله، زندگی با آن سخت هست. بله، ما به روش های متفاوتی که به اوضاع سیاسی بستگی دارد، با آن کنار می آییم.»

مانی حقیقی در ادامه انتقادهایش به طرح پرتکرار پرسش های سیاسی در جشنواره های مختلفی که شرکت کرده به خبرنگاران حاضر در نشست رسانه ای فیلم خوک گفت:« بگذارید من از شما پرسش کنم: آیا فکر می کنید فیلم های ایرانی قرار است جهت شما نوعی راهنمای گردشگری از کشور عزیزمان ایران باشند؟ قرار نیست ما اینجا باشیم و کشورمان را عرضه کنیم و بگوییم: ببینید ما چقدر قربانی هستیم. بیایید ما را کمک کنید! این خسته کننده و حال به هم زن هست. بعد شما را تشویق می کنم این فیلم را به عنوان فیلم ببینید.»

او در ادامه رفت سراغ صحبت کردن راجع به کمدی عجیب موجود در فیلمش:«مخاطب می تواند چیزی را جدی بگیرد و در عین حال بتواند به آن بخندد این عنوان بسته به میزان حس شوخ طبعی شما دارد.»

او در ادامه به سانسور نشدن حتی یک بخش «خوک» اشاره کرد و توضیح داد:« ما یک اثر هنری ساخته ایم و می خواهیم راجع به هنر صحبت کنیم.»

روایت یک نشست جنجالی

فیلم مانی حقیقی با تصویر العمل هایی متفاوتی از سوی منتقدان روبه رو شده، ولی تقریبا همه نوشته ها به این توصیه اشاره دارند که «خوک» با زبان طنز و در قالب یک کمدی سیاه توانسته به مجموعه ای از پرسشها امروز جامعه کشور عزیزمان ایران نزدیک شود.

آنطور که آی سینما نوشته؛«خوک» داستان یک کارگردان سینما با بازی حسن معجونی است که «ممنوع الکار» شده است و هنگامی که یک قاتل زنجیره ای شروع به کشتن فیلمسازان مشهور ایرانی می کند، دچار این مساله می شود که قاتل آیا سراغ او نیامده و این می تواند اهمیت او به عنوان کارگردان را زیر پرسش ببرد. لیلا حاتمی در این فیلم نقش بازیگری را بازی می کند که از ممنوعیت فعالیت حسن خسته شده است و سراغ همکاری با فیلمسازی که رقیب اوست می رود.

«خوک» یکی از فیلم های بخش مسابقه برلیناله 2018 است که جهت دریافت خرس طلایی با دیگر آثار مسابقه می کند.

لیلا حاتمی از هزینه اعتراض در کشور عزیزمان ایران گفت و مانی حقیقی از طرح سوالات تکراری با مفاهیم سیاسی انتقاد کرد

روزنامه همدلی

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | سانسور | ایرانی | جشنواره | کارگردان | لیلا حاتمی | مانی حقیقی | جشنواره فیلم | کارگردان فیلم | کارگردان سینما

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz