همخوان سرگرمی فال شخصیت شناسی

همخوان: سرگرمی فال شخصیت شناسی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قیمت نفت تا کجا اوج می‌رود؟

کشورهایی که اقتصادهای وابسته به نفت دارند جهت حمایت از اقتصاد خود برنامه‌ریزی نکرده‌اند 

قیمت نفت تا کجا اوج می‌رود؟

قیمت نفت تا کجا اوج می رود؟

عبارات مهم : میلادی

کشورهایی که اقتصادهای وابسته به نفت دارند جهت حمایت از اقتصاد خود برنامه ریزی نکرده اند

اگرچه با تحولات اخیر خاورمیانه و اوج گرفتن اختلاف بین کشور عزیزمان ایران و عربستان قیمت نفت با نوسان هایی روبرو شد،اما صندوق بین المللی پول آینده نگری کرده که قیمت نفت در سال آینده میلادی حداکثر۶۰ دلار خواهد بود.

قیمت نفت تا کجا اوج می‌رود؟

مونا مشهدی رجبی:در جریان تحولات اخیر خاورمیانه و اوج گرفتن اختلاف بین کشور عزیزمان ایران و عربستان قیمت نفت با نوسانهایی روبرو شد و باعث شد تا شماری از تحلیل گران انتظار زیاد کردن قیمت نفت و رسیدن آن به مرز ۷۰ دلار تا انتهای امسال و سال ۲۰۱۸را مطرح کنند ولی صندوق بین المللی پول قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی را بین ۵۰ تا ۶۰ دلار امریکا آینده نگری کرده هست. این آینده نگری با توجه به تحولات سیاسی خاورمیانه و نظرات بحث برانگیز دونالد ترامپ در مورد پیمان ها و توافق های جهانی ارایه شده است است.

اما قیمت نفت را می توان از منظر دیگری هم مورد مطالعه قرار داد و ان قیمتی است که جهت کشورهای نفت خیز و صادرکنندگان مطلوب هست. قیمتی که با آنمی توانند از مسئله کسری بودجه بکاهند و نیازهای جاری کشور را تامین کنند. قیمتی که در اصلطلاح اقتصادی به ان قیمت سربسری نفت می گویند.

کشورهایی که اقتصادهای وابسته به نفت دارند جهت حمایت از اقتصاد خود برنامه‌ریزی نکرده‌اند 

سایت اویل پرایس قیمت سربسری نفت جهت کشورهای خاورمیانه به خصوص کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را مورد بررسی قرار داده است.

طبق این گزارش عربستان توانسته است قیمت سربسری نفت را به شدت کم کردن دهد و از وابستگی بودجه به درامد نفتی بکاهد. در نتیجه اقتصاد این کشور تحت تاثیر نوسانهای قیمت نفت آسیب کمتری مجبور خواهد شد.

طبق این گزارش عربستان سعودی جهت اینکه بتواند هزینه های جاری کشور را تامین کند و کسری بودجه اش را در سال ۲۰۱۸ میلادی به صفر برساند نیاز دارد، نفت را با قیمت ۷۳.۱۰ دلار به فروش برساند. این در حالی است که در براورد سال ۲۰۱۶ صندوق بین المللی پول قیمت سر بسری نفت جهت کشور عربستان برابر با ۹۶.۶۰ دلار امریکا اعلام شده است بود.

قیمت نفت تا کجا اوج می‌رود؟

عربستان کشوری است که بیشترین کم کردن در قیمت سربسری نفت را تجربه کرده است و علت ان سرمایه گذاری در بخش های متفاوت اقتصادیوکاهس وابستگی بودجه به نفت بود.

اما با وجود موفقیت عربستان در کم کردن قیمت سربه سری ،ولی این کشور پایین ترین قیمت سربه سری نفت در منطقه را ندارد. در سال ۲۰۱۸ میلادی قیمت سربسری نفت جهت کویت برابر با ۴۶.۵۰ دلار و جهت قطر برابر با ۴۶.۸۰ دلار امریکا خواهد بود.

کشورهایی که اقتصادهای وابسته به نفت دارند جهت حمایت از اقتصاد خود برنامه‌ریزی نکرده‌اند 

اهمیت این مساله در عملکرد بودجه کشورهای صادرکننده نفت هست. در صورتی که نفت که مهم ترین منبع درآمد در بودجه است با قیمت پایینی به فروش برسدبرای تامین هزینه های کشور باید از ذخایر مالی دیگر استفاده شود. در این حالت درامد کمتر از هزینه است و دولت با کسری بودجه روبرو می شود.

کسری بودجه در کشورهای صادرکننده نفت خاورمیانه در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۰.۶ درصد تولید ناخالص داخلی بود،این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ میلادی یعنی سالی که ما شاهد رسیدن قیمت نفت به مرز ۱۳۰ دلار هم بودیم، کسری بودجه در این کشورها برابر با ۱.۱ درصد تولید ناخالص داخلی بود.

قیمت نفت تا کجا اوج می‌رود؟

به دنبال زیاد کردن تدریجی قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ میلادی و تلاش کشورهای نفت خیز جهت کم کردن وابستگی بودجه به نفت و درآمد حاصل از آن، آینده نگری می شود کسری بودجه در کشورهای خاورمیانه به مرز ۵ درصد تولید ناخالص داخلی تنزل پیدا کرده باشد و در خوش بینانه ترین حالت در همین سطح باقی خواهد ماند.

البته باید در نظر داشت که تنها قیمت پایین نفت باعث کسری بودجه در این کشورها نشده بود، بلکه افت قیمت رشد اقتصادی هم زمینه را جهت کم کردن منابع درآمدی دیگر این کشورها فراهم کرده بود.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول در فاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی میانگین قیمت رشد اقتصادی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برابر با ۶.۷ درصد بود در حالی که در فاصله سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ میلادی به کمتر از ۳.۴ درصد تقلیل خواهد یافت.

مساله مهم دیگری که در این گزارش به آن اشاره شد، این است که هیچ یک از کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا که اقتصادهای وابسته به نفت دارند جهت حمایت از اقتصاد خود در زمانی که منابع نفت ارزش تمام می شود برنامه ریزی نکرده اند و این مساله بسیار دلواپس کننده هست.

اخبار اقتصادی – خبرآنلاین

واژه های کلیدی: میلادی | اقتصادی | عربستان | سال آینده | خاورمیانه | بودجه کشور | اخبار اقتصادی | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz