همخوان سرگرمی فال شخصیت شناسی

همخوان: سرگرمی فال شخصیت شناسی

بازار سهام بعد از ۹ روز حرکت پرشتاب در مسیر صعودی، روز گذشته تحت فشار فروش با افت ۱۶۴۷ واحدی شاخص مواجه شد. به نظر می رسد شناسایی سود بعد از رشد ممتد قیمت ها ع

شش بهانه ریزش بورس

شش بهانه ریزش بورس

عبارات مهم : بازار

بازار سهام بعد از ۹ روز حرکت پرشتاب در مسیر صعودی، روز گذشته تحت فشار فروش با افت ۱۶۴۷ واحدی شاخص مواجه شد. به نظر می رسد شناسایی سود بعد از رشد ممتد قیمت ها عامل مهم فشار فروش در بازار سهام بود. همچنین برداشت نادرست از تصمیم تازه ارزی دولت، زمزمه زیاد کردن قیمت سود سپرده، افت محسوس قیمت ها در بازارهای جهانی، فضاسازی بعضی فعالان جامانده از رالی اخیر و رسیدن به سطوح مقاومتی شاخص سهام از دیگر عوامل فشار بر قیمت ها ارزیابی می شوند.

روند صعودی قیمت ها در بازار سهام بعد از یک دوره پرشتاب در جریان معاملات دیروز متوقف شد. صف آرایی متقاضیان سهام که در روزهای اخیر رکوردشکنی هایی در شاخص کل، ارزش معاملات و همکاری گسترده خریداران خرد را به دنبال داشت، طی معاملات دیروز، از حرکت بازایستاد. به این ترتیب شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از ۹ روز حرکت شتابنده در مسیر صعودی، در آخر دادوستدهای روز گذشته بیش از ۱۶۴۷ واحد (معادل ۴۳/ ۱ درصد) کم کردن یافت.

شش بهانه ریزش بورس

در عقب نشینی دماسنج بازار بعد از رشد ممتد قیمت ها می توان ۶ بهانه را برشمرد که دیروز به روند صعودی قیمت ها خاتمه دادند. شناسایی سود بعد از روند بی وقفه صعودی، برداشت نادرست از سیاست های تازه ارزی، زمزمه های زیاد کردن قیمت سود سپرده بانکی، افت نسبی قیمت مواد خام در بازارهای جهانی، رسیدن قیمت ها به سطوح مقاومتی از نظر بعضی تحلیلگران تکنیکی و فضاسازی های نابه جا از سوی بعضی فعالان بازار که بر جریان عمومی اثرگذارند، عوامل ۶ گانه ای هستند که به نظر می رسد، زمینه را جهت ریزش بیش از ۴/ ۱ درصدی شاخص مهیا کردند.

ایستگاه حفظ سود

بازار سهام بعد از ۹ روز حرکت پرشتاب در مسیر صعودی، روز گذشته تحت فشار فروش با افت ۱۶۴۷ واحدی شاخص مواجه شد. به نظر می رسد شناسایی سود بعد از رشد ممتد قیمت ها ع

بازار سهام طی روزهای اخیر در نتیجه اشتیاق شدید متقاضیان یکی از درخشان ترین ادوار خود را به لحاظ بازدهی و رونق معاملاتی پشت سر گذاشت. شتاب نقدینگی به سمت بورس چنان قدرتی داشت که رکورد ارزش معاملات را بعد از ۵۰ ماه شکست و همزمان شرایط را جهت رشد بیش از ۲۰ درصدی شاخص کل، آن هم تنها در ۹ روز معاملاتی فراهم کرد. این موج سنگین تقاضا موجب شد تا قیمت سهام در مقیاس وسیع زیاد کردن پیدا کند. به این ترتیب شناسایی سود در کنار ۵ عامل برشمرده دیگر موجب شدت یافتن فشار فروش سهام شدند. واقعیت این است که اغلب فعالان و تحلیلگران انتظار چنین رفتاری را از سوی بازار داشتند. معمولا ذهن ها بعد از یک دوره رشد دل چسب و بی وقفه قیمت ها به جست وجوی بهانه ای جهت حفظ سود کسب شده است از گزند ریسک های آتی می گردد. بنابراین، در چنین شرایطی که بسیاری از سهام رشد قیمتی بیش از ۳۰ یا ۴۰ درصدی را تجربه کردند اغلب فعالان عالی ترین وقت را در فروش سهام و شناسایی سود دانستند و در نتیجه، به فشار عرضه ها در بازار دامن زدند.

سوءبرداشت از ابلاغیه های ارزی

اما این تنها عامل منفی اثرگذار بر شاخص در روز گذشته نبود و قیمت ها از جوانب دیگری هم مستعد افت بودند. یکی از عواملی که معاملات سهام را طی روزهای اخیر به شدت تحت الشعاع قرار داده بود التهاب بازار ارز و سیاست های حاکم بر این حوزه بود. «دنیای اقتصاد» روز سی ام خردادماه خبری مبنی بر شکل گیری بازار دوم جهت ارز انتشار داده است که بر اساس آن صادرکنندگان کالاهای غیرپایه(اغلب کالاهای سنتی) ارز خود را از طریق اظهارنامه صادراتی و با قیمت توافقی عرضه کنند.

مطابق این خبر و بر اساس بیانات مدیر شرکت توسعه و تجارت، شکل گیری بازار دوم ارز، گرچه مشمول بر ارز شرکت های صادرکننده کالاهای پایه نفتی، پتروشیمی و مواد فلزی و معدنی نمی شد ولی این گمانه را تقویت کرد که دولت از سیاست پیشین خود در بازار ارز عقب نشینی کرده است و این امکان وجود دارد که دایره این سیاست به تدریج دیگر صادرکننده ها را هم در بر بگیرد و گشایش ارزی در افق وسیع تری انجام شود. بنابراین بنگاه های بزرگ و صادراتی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران که عمدتا زیر عنوان سهام کالایی دسته بندی می شوند، در نتیجه این چشم انداز مثبت وارد مدار صعودی شدند. بعد از این تصمیم و با شدت یافتن فضای هیجانی در بازارها و جاماندن سهام از قافله جهش های فزاینده در بازارهای رقیب، موجی از پول های تازه روانه بازار سهام شد و معاملات را رونق بخشید. ولی موضوعی که به نظر می رسد فشار فروش در معاملات دیروز را شدت یافتن کرد انتشار ابلاغیه ای از سوی معاون اول مدیر جمهوری در رسانه ها بود. گرچه محتوای این خبر حاوی تصمیم جدیدی در زمینه ارز نبود ولی عملا تاثیر منفی بر دادوستد سهام بر جا گذاشت. به نظر می رسد که برداشت نادرست از آخرین تجدیدنظرهای ارزی دولت، یا شاید خوش بینی نسبت به شکل گیری بازار دوم ارز و آزاد شدن دلارهای بنگاه های بورسی از چارچوب های تازه ارزی-در قالب سامانه نیما- منجر به تصویر العمل حاد فعالان سهام در روز گذشته شد. این در حالی است که محتوای ابلاغیه معاون اول مدیر جمهوری همان بیانات پیشین مدیر شرکت توسعه و تجارت بود.

شش بهانه ریزش بورس

زمزمه های زیاد کردن قیمت سود

موضوع دیگری که طی روزهای اخیر، به خاص با شدت یافتن التهابات در بازار ارز در بین فعالان اقتصادی قوت گرفته هست، زیاد کردن قیمت سود سپرده ها جهت مهار نقدینگی افسارگسیخته و کنترل دامنه نوسان قیمت ها در بازارهای ارز و سکه هست. تجدیدنظرهای دولت در حوزه سیاست پولی و ارزی طی یک سال گذشته به تقویت چنین گمانه زنی هایی دامن زده هست. با این حال و با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر اقتصاد و فشار سنگین هزینه ها در صورت های مالی بانک ها چنین تصمیمی دور از انتظار هست. ولی به نظر می رسد این امر در تصمیم گیری سرمایه گذاران اثرگذار بوده است.

بازار سهام بعد از ۹ روز حرکت پرشتاب در مسیر صعودی، روز گذشته تحت فشار فروش با افت ۱۶۴۷ واحدی شاخص مواجه شد. به نظر می رسد شناسایی سود بعد از رشد ممتد قیمت ها ع

بازارهای پرتنش جهانی

معامله گران بازارهای جهانی فضای پرتنشی را در این ایام تجربه می کنند. وضع تعرفه های وارداتی از سوی آمریکا بر کالاهای شرکای بزرگ این کشور، از جمله چین، اتحادیه اروپا و همسایگان این اقتصاد و تهدیدهای بی آخر ترامپ جهت وضع محدودیت های تازه موجب نگرانی در بازارهای جهانی و ابهام در چشم انداز تقاضا شده است هست. قیمت اغلب مواد خام در این شرایط افت نسبی را تجربه کرده اند که در بین این کالاها می توان به کم کردن قیمت فلزاتی نظیر مس و روی اشاره کرد. امری که معاملات سهام وابسته در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را متاثر کرده هست. در شرایطی که تب معاملاتی در بازارهای داخلی شدت یافتن می شود بعضی فعالان در فضایی غیرتحلیلی اقدام به همکاری در بازار می کنند بنابراین بازار به دنبال بهانه جهت عوض کردن مسیر می گردد. از آنجا که قیمت مواد خام در بازار جهانی نیز به عنوان عامل بنیادی در سودآوری سهام وابسته نقش دارد،یک عوض کردن محسوس موجب تصویر العمل سهامداران می شود.

مقاومت تکنیکی قیمت ها

شش بهانه ریزش بورس

چنان که گفته شد اغلب قیمت ها طی ۹ روز کاری اخیر رشد فزاینده بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد را ثبت کردند. این روند حاوی خبر هایی معنادار جهت تحلیلگرانی است که عمدتا قیمت ها را نه بر اساس متغیرهای واقعی و اثرگذار-به اصطلاح بنیادی- که بر حسب گذشته آن ارزیابی و آینده نگری می کنند. بر اساس این رویکرد، قیمت ها سطوح حمایتی-کف قیمتی- و سطوح مقاومتی-سقف قیمتی- دارند؛ بنابراین از نظر تحلیلگران تکنیکی رسیدن شاخص به سطوح مقاومتی خود عامل دیگری جهت عقبگرد قیمت ها ارزیابی می شود.

فضاسازی جامانده ها

عامل دیگری که به نظر می رسد معاملات دیروز را تحت تاثیر قرار داده است عاملیت و اثرگذاری فعالانی است که از بازدهی دلچسب چند روز اخیر جا مانده اند و در عین حال، می توانند جریان عمومی را با خود همراه کنند. کسانی که در برابر روندها مقاومت کرده و میل به افت قیمت ها و خرید در سطوح پایین تر دارند و بنابراین بهتر می توانند بر خلاف جریان عمومی بازار حرکت کرده و بخشی از فضای بازار را به خود مشغول کنند. واقعیتی که در سال گذشته نیز شاهد آن بودیم. در آن مقطع نیز بسیاری از فعالان در برابر روند صعودی قیمت مقاومت کردند ولی در نهایت بازنده این بازی شدند. این دسته از فعالان می توانند با تمرکز بر بعضی ریسک ها و بزرگنمایی یا به تعبیر دقیق تر کژنمایی عوامل موثر بر سهام دست کم از سرعت حرکت بازار بکاهند.

آینده در آینه امید

گرچه روند صعودی شاخص متوقف شد ولی چنین رویدادی دور از انتظار نبود. ضمن اینکه با در نظر گرفتن تمام این عوامل می توان گفت چشم انداز امید وارکننده ای فراروی بازار سهام پیداست. اوضاع قیمت ها در بازار ارز و همچنین سطح مناسب قیمت نفت، فولاد و دیگر مواد خام در بازارهای جهانی و همچنین عنوان مهم ارزش جایگزینی بنگاه های بورسی عوامل حمایتی از سهام به شمار می روند که می توانند حاوی خبر هایی مثبت جهت فعالان سهام باشند.

بازار از دریچه آمار

دیروز شاخص ۲۹ صنعت از صنایع ۳۸ گانه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران کم کردن یافت. گروه های فلزات اساسی، معدنی ها، پتروشیمی و پالایشی در همان شروع معاملات در مدار منفی قرار گرفتند و بعضی از سهام آنها صف سنگین فروش را تجربه کردند. از آن جمله می توان نماد ذوب آهن اصفهان، کالسیمین و پالایش نفت اصفهان را مثال زد. گروه های فلزی و معدنی که طی روزهای اخیر یکه تاز عرصه رشد بودند تحت تاثیر فشار عرضه، افت حدود ۵/ ۲ درصدی شاخص را ثبت کردند. در بین سهام این گروه، نمادهای «فملی»، «فولاد» و «کگل» بیشترین فشار را بر دماسنج بازار رقم زدند و بر خلاف روزهای قبل که این نمادها بزرگ ترین حامیان شاخص بودند، در معاملات دیروز نقش منفی ایفا کردند. حتی خبر های مثبت از عرضه محصولات فولادی غول صنعت فلزات، یعنی نماد «فولاد» در بورس کالا هم نتوانست مانع فشار قابل توجه عرضه سهام در این گروه شود.

در گروه پالایشی نیز وضع به همین منوال رقم خورد. نمادهای بزرگ این صنعت، یعنی «شبندر» و «شپنا» فشار قابل توجهی را بر نماگر مهم سهام وارد کردند. شاخص این گروه کم کردن قابل ملاحظه ۳ درصدی را ثبت و به این ترتیب، بیشترین افت را در بین صنایع کالایی ثبت کرد.

همچنین، شاخص گروه پتروشیمی نیز افت حدود یک درصدی را ثبت کرد ولی فشار فروش در این گروه به اندازه سایر صنایع بزرگ نبود؛ به طوری که بعضی از نمادهای این گروه، نظیر «پارسان» و «شخارک» در زمره حامیان شاخص برآمدند و در مجموع بیش از ۱۰۰ واحد اثر مثبت بر دماسنج بازار به جا گذاشتند.در این میان نباید نقش حمایتی سهامداران حقوقی را از نظر دور داشت که مانع افت زیاد قیمت ها در معاملات دیروز شدند. معامله گران حقوقی در آخر معاملات دیروز بیش از ۱۱۶ میلیارد تومان سهم به ارزش دارایی خود اضافه کردند که این رقم بعد از حضور پررنگ سهامداران حقیقی طی ۱۰ روز ماقبل جالب توجه است.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

شش بهانه ریزش بورس

شش بهانه ریزش بورس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz