همخوان سرگرمی فال شخصیت شناسی

همخوان: سرگرمی فال شخصیت شناسی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس

شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی مواجه شد. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک های سیستماتیک عامل فشار بر سهام به شمار می روند. این عو

جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس

جابه جایی پرریسک نقدینگی در بورس

عبارات مهم : بازار

شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی مواجه شد. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک های سیستماتیک عامل فشار بر سهام به شمار می روند. این عوامل همگام با کم کردن محسوس قدرت نقدینگی و فشار فروش در گروه های فلزی-معدنی منجر به چرخش نقدینگی از سمت سهام با ارزش بازار بالاتر به سوی بعضی گروه های کوچک تر شد. این انتقال نقدینگی به علت عدم اعتبار بنیادی سهام کوچک تر در شرایط فعلی از نگاه کارشناسان، پرریسک ارزیابی می شود.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی (معادل بیش از ۵/ ۰ درصد) یک کانال دیگر به عقب نشست. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک های سیستماتیک بااهمیت ترین دلایل کم کردن عمومی قیمت سهام طی معاملات این روز به شمار می روند. این عوامل موجب افت محسوس حجم و ارزش معاملات بورس شد. همگام با کم کردن نقدینگی و فشار فروش در گروه های فلزی -معدنی، می شد چرخش جریان نقدینگی از سوی سهام با ارزش بازار بالاتر را به سوی بعضی نمادهای کوچکتر (عمدتا بدون اعتبار بنیادی در حمایت از قیمت سهم) مشاهده کرد. امری که رشد ۳/ ۰ درصدی شاخص هموزن را رقم زد. روند حرکت نقدینگی در چنین فضایی تجربه بازی بعضا پرخطر بورس بازان را در مقاطع مختلفی در اذهان زنده می کند؛ جایی که جریان های سفته بازانه موجب شد، بعضی سهامداران زیان قابل توجهی را مجبور شوند.

جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس

گریز به حافظه تاریخی سهامداران

این روز ها ترساندن های مدیر جمهوری آمریکا در مورد کشور عزیزمان ایران شدت یافتن شده است هست. آمریکا تلاش های بسیاری را در جهت منزوی کردن کشور عزیزمان ایران انجام می دهد. هر چند کشور عزیزمان ایران مذاکراتی را با چین و روسیه در جهت مقابله با تحریم ها به پیش می برد با این حال همچنان نگرانی در مورد اوضاع آتی اقتصادی کشور وجود دارد. از طرفی سهامداران به دنبال شدت یافتن تنش های تجاری بین آمریکا و چین بازارهای جهانی شاهد کم کردن قیمت فلزات پایه هستند. این دو عامل دیروز معادلات داد وستد سهام را با محوریت سهام فلزی- معدنی به پیش بردند. متعاقب آن حجم و ارزش معاملات کم کردن محسوسی را تجربه کردند. به دنبال کم کردن قدرت نقدینگی و دور شدن نمادهای فلزی- معدنی از کانون توجه سهامداران، نقدینگی مقصد نمادها با ارزش بازار کوچک تر را پیش گرفت. نمادهایی که با جریان کمتر پول توانایی ایجاد نوسان و بالطبع کسب سود در آنها زیاد هست. این چنین روندی در فضایی که قدرت نقدینگی کم کردن می یابد، پیش تر نیز تجربه شده است است.

شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی مواجه شد. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک های سیستماتیک عامل فشار بر سهام به شمار می روند. این عو

ارزش معاملات خرد سهام دیروز به ۱۴۲ میلیارد تومان رسید. این در حالی است که میانگین روزانه ارزش معاملات از ابتدای تیر ماه تا آخر معاملات روز چهارشنبه بالغ بر ۳۸۵ میلیارد تومان بوده است (ارزش معاملات «پارس» در روز عرضه اولیه در نظر گرفته نشده است). کم کردن محسوس جریان نقدینگی طی روز گذشته توان به حرکت درآوردن غول های بازار سرمایه را نداشت ضمن آنکه عمده نمادهای بزرگ بازار به علت سیگنال های منفی از سوی بازارهای جهانی از نظر سهامداران دور بودند. بر این اساس شرکت ها با ارزش بازار کمتر، نشانه سرمایه گذاران قرار گرفتند. این روند دیروز به طور محسوسی در گروه خودرویی قابل رصد بود.

صنعت ماشین با خبر هایی در مورد قطع همکاری شرکای اروپایی به علت فشار آمریکا مواجه است با این حال دیروز ۲۴ میلیارد تومان از نقدینگی در سهام زیر مجموعه این صنعت گردش یافت تا شاخص ماشین رشد ۲۵/ ۲ درصدی را تجربه کند و در رتبه دوم جدول صنایع با بیشترین بازدهی قرار گیرد. باید توجه داشت، نمادهای این گروه از پتانسیل بنیادی قدرتمندی برخوردار نیستند. به اعتقاد کارشناسان این عنوان در گزارش های عملکرد این شرکت ها در فصل بهار قابل رصد خواهد بود. صنعت ماشین از بر هم خوردن برجام و فشار تحریم ها نیز تاثیر زیادی می پذیرد. از این رو کسانی که بر موج سفته بازی در این گروه به دنبال کسب بازدهی می روند، باید ریسک مزبور را مدنظر داشته باشند. ریسکی که با کارشکنی های آمریکا در شرایط کنونی نگرانی بیشتری را ایجاد می کند.

اما آیا می گوییم موج تقاضا در سهام کوچک تر در چنین شرایطی خطرناک است؟ حقیقت این است که روند فعلی قیمت ها در نمادهای کوچک تر مبنای بنیادی قابل توجهی ندارد. از آنجا که خریداران با توجه به سطح نقدینگی موجود توان چندانی جهت به حرکت درآوردن نمادهای بزرگ ندارند، وارد نمادهایی می شوند که ارزش بازار پایین تری دارند. به عبارت دیگر سفته بازان زیاد به خرید سهام شرکت های کوچک تر میل به نشان می دهند، آیا که سرمایه گذاری در این شرکت ها به علت ارزش بازار کمتر در مقایسه با سهام شرکت های بزرگ، گزینه مناسب تری جهت کسب سود سریع هستند. در واقع، در شرکت های کوچک که تعداد سهام کمتری دارند و حجم مبنای آنها پایین هست، راحت تر می توان عملیات سفته بازی انجام داد و با ایجاد نوسانات روزانه، کسب سود کرد. با این حال تجربه نشان داده است بعد از گذشت مدت وقت کوتاهی، حباب قیمتی تخلیه می شود و قیمت سهم ها افت شدیدی را تجربه می کند.

جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس

به بیان دیگر استراتژی این گروه از بورس بازان در چنین شرایطی این است که با ورود نقدینگی به گروه های مورد نظر، نوسان قیمتی را رقم می زنند و به سود مورد نظر دست می یابند و از سهم خارج می شوند. در این میان، سهامداران تازه وارد و ناآگاه، قربانی این رفتارهای سفته بازانه می شوند و بعضا زیان های سنگینی را نیز مجبور می شوند. این روند در تاریخ معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران اتفاق تازه ای نیست و نمونه های زیادی از آن قابل ذکر است (به طور مثال تقاضای سهام خودرویی در زمستان ۹۴ یا موج سفته بازی در گروه های کوچک بازار در اوایل بهار سال گذشته).

صدرنشینان دیروز، قعر نشینان امروز

گروه های فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مدت ها مورد توجه سهامداران قرار داشتند. این صنایع که در سال ۹۶ در صدر جدول بازدهی گروه های بورسی قرار داشتند، در امسال نیز از توجه سهامداران برخوردار بودند (این دو گروه به ترتیب در سال گذشته بازدهی بیش از ۷۰ و ۴۸ درصدی را تجربه کرده بودند).

شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی مواجه شد. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک های سیستماتیک عامل فشار بر سهام به شمار می روند. این عو

رکورد شکنی قیمت ها در بازارهای جهانی در کنار افزایش قیمت دلار بااهمیت ترین دلایل اقبال سهامداران به این گروه بود. بعد از دخالت سیاست گذار در بازار ارز و اعمال قیمت ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار در فروردین امسال هر چند سهامداران جوانب احتیاط را در مورد سهام این گروه ها که عمدتا صادرات محور بودند، مد نظر داشتند، با این حال جهش های قابل توجه در قیمت جهانی فلزات پایه و همچنین سیگنال ها از عقب نشینی دولت در بازار ارز از روزهای نهایی بهار این صنایع را بار دیگر مد نظر بورس بازان قرار داد. با این حال دیری نپایید که شدت یافتن تنش های تجاری بین چین و آمریکا قیمت سهام مربوطه را تحت فشار قرار داد.دیروز صنعت کانه های فلزی با افت ۴/ ۳ درصدی شاخص، زیان ده ترین گروه بورسی بود. صنعت فلزات اساسی نیز ریزش ۲ درصدی را ثبت کرد.

در این گروه «فملی» که چهارشنبه هفته گذشته بعد از برگزاری مجمع هر سال به گردونه معاملات بازگشت، با کم کردن شدید قیمت سهم روبه رو شد. ریزش قیمت مس در بازار جهانی نقش مهم را در این ریزش ایفا می کرد.این نماد دیروز تا کف مجاز روزانه ریزش قیمت سهم را تجربه کرد و بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل بر جا گذاشت. «کگل»، «فولاد» و «کچاد» نیز رتبه های بعدی جدول نمادها با بیشترین تاثیر منفی در محاسبه شاخص کل را به خود تخصیص داده شده است دادند.

جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس

افت قیمت سنگ آهن عامل فشار بر دوقلوهای سنگ آهنی به شمار می رود. قیمت فولاد در بازارهای جهانی تحت تاثیر قوانین حمایت کننده زیست محیطی چین با رشد مواجه شد، با این حال بزرگترین سهام مربوط به این فلز یعنی«فولاد» ۱۶۰ واحد از ارتفاع شاخص کل کاست. به نظر می رسد ریسک های سیاسی و جو روانی بازار بر اثر زیاد کردن قیمت جهانی این محصول غلبه کرده و افت قیمت این نماد را رقم زده است.

در تحولات اطراف این گروه،قیمت مس در بازار جهانی با افت هفتگی ۷/ ۰ درصدی در سطح ۶۲۱۶ دلار قرار گرفته است.معاملات روی نیز طی هفته گذشته با افت ۷/ ۵ درصدی قیمت این محصول آخر یافت.سرب نیز با افت ۸/ ۵ درصدی در سطح ۲۲۱۰ دلار در هرتن قرار گرفت.به گزارش سایت تحلیلی «دنیای بورس»، هر چند هفته گذشته شدت یافتن تنش های تجاری بین آمریکا و چین افت سنگین قیمت فلزات پایه را به همراه داشت، با این حال انتشار گزارش های مهم از اقتصاد چین در آخر هفته تا حدودی موجب بازگشت قیمت ها شد.جایی که قیمت رشد ۹/ ۱ درصدی شاخص قیمت مصرف کننده و همچنین قیمت رشد شاخص قیمت تولیدکننده در سطح ۷/ ۴ درصد که بالاتر از برآورد کارشناسان بود، موجب بازگشت آرامش نسبی به معاملات این گروه ها در روز جمعه شد.برخی کارشناسان معتقدند از آنجا که ریزش اخیر قیمت فلزات در بازارهای جهانی علت بنیادی نداشته هست، کوچک ترین پالس از توافق چین و آمریکا می تواند معاملات این بازارها را به طور کلی عوض کردن دهد.

چه خبر از دیگر گروه ها؟

همان طور که اشاره شد، گروه ماشین دیروز شاهد ورود نقدینگی نسبتا قابل توجهی به معاملات سهام زیرمجموعه بود. این صنعت در صدر جدول صنایع با بیشترین حجم و ارزش معاملات قرار داده شد و عنوان برترین صنعت بورسی را به خود تخصیص داده شده است داد.مطابق آنچه اشاره شد، علت بنیادی خاصی جهت ورود نقدینگی بورس بازان به این گروه ارزیابی نمی شود، از این رو سهامداران باید ریسک حضور سهامداری این شرکت ها به خصوص در شرایط فعلی را بپذیرند.

طی معاملات روز شنبه نماد تازه وارد بورس «پارس» همچنان خبر ساز بود. «پارس» که روز چهارشنبه هفته گذشته وارد بورس شد، دیروز با زیاد کردن قیمت در سقف مجاز روزانه مواجه شد و صدر نشین نمادها با بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص کل بود. این نماد بعد از رکورد شکنی در تعداد سهامدار در روز عرضه اولیه، در معاملات دیروز نیز رکورد تازه ای را خلق کرد. به این ترتیب ارزش تقاضا در صف خرید این نماد دیروز از ۴۲۲۰ میلیارد تومان فراتر رفت. این رکورد پیش از این متعلق به نماد «پرداخت» با رقمی در حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان بود.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | آمریکا | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس

جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz